2016. február 19., péntek

Az öt szeretetnyelv



Az öt szeretetnyelv

Miután elolvastuk Dr Gary Chapman" A szerelem pszichológiája" c. könyvét, döbbentünk rá, hogy előző kapcsolatainkban milyen nagy hibákat vétettünk.
 
Számtalan alkalom volt amikor a párunk a fejünkhöz vágta,hogy "te nem szeretsz engem mert..." és elmondta,hogy miért is.

Ha egy kicsit is figyelnénk egymásra és nem az ego vezérelte sértődés és magyarázkodás kötné le a figyelmünket, akkor pontosan meghallanánk mindazt ami most következik.Minden szeretetnyelv ismertetése előtt - közben, vagy után egy mottót idézünk Gary könyvéből.

Az első a pár kedves szó!

"A szeretet célja nem az,hogy az ember megkapjon valamit, amit kíván,hanem az,hogy tegyen valamit azért az emberért, akit szeret."

A pár kedves szó lehet dicséret,köszönet valamiért... a lényege az,hogy bármit is tesz értünk a másik,elismerjük az erőfeszítését.Ugyanígy a külsejére,megjelenésére is vonatkozhat ez.

Persze nem üres hízelgésről beszélünk,hanem őszinte szavakról.
A szavaknak a másik nyelvjárása a bátorító szavak.Sokszor van,hogy partnerünk szeretne valamit megcsinálni,csak nincs meg a kellő önbizalma.

Ilyen esetekben csak egy biztatásra van szüksége,és persze arra,hogy biztosítjuk teljes támogatásunkról.Ezzel bátorságot kap a másik és persze egy társat is akire számíthat bármi történjen is.


"A bátorításhoz empátiára van szükség,arra,hogy a világot a házastársunk szemével lássuk.
Először is azt kell tehát kiderítenünk,hogy mi a fontos a házastársunk számára."

A szerény szavaknál úgy döntöttünk,hogy inkább idézünk a könyvből mert egyszerűen
fantasztikus és tömör a megfogalmazás.


" A szeretet kér nem pedig követel. Sors döntő jelentősége van azonban annak, hogy miként fejezzük ki kívánságainkat és elvárásainkat.
Ha ezek követelőzés formájában jelennek meg, akkor lehetetlenné tesszük a bizalmas viszony kialakítását és csak eltávolítjuk magunktól házastársunkat.
Ha viszont kérés formájában adjuk elő őket, akkor nem ultimátumként, hanem afféle tájékozódási lehetőségként fognak szolgálni. 


" - Emlékszel arra az almás lepényre, amit egyszer csináltál?


Mi volna, ha a héten megint sütnél egy tepsivel?


Imádom azt az almás lepényt."

Ha egy férj így beszél, akkor" tájékoztatja" a feleségét, hogy mivel is lehet Neki kedveskedni és ez elmélyíti a bizalmas kapcsolatot.

Ha viszont egy férj nagy önsajnálattal vagy mennydörögve azt adja elő, hogy " a gyerek születése óta nem voltál képes egy tepsi almás lepényt sem sütni, de nem baj, majd sütsz, ha a gyerek leérettségizik azt a kis időt ki lehet bírni lepény nélkül is" - nos, akkor ez a férj a bús lepénytelenségben bizony vissza csúszott a sértődős kamasz szintjére és elfejtett felnőttként viselkedni.
 
Ha a házastársunk szeret bennünket annyira, hogy eleget tegyen valamilyen kérésünknek és ez érzelmi síkon azt az üzenetet is hordozza, hogy törődik velünk, tisztel és csodál bennünket és szeretne valamit a kedvünkre tenni.

A szeretet nem lehet kicsikarni vagy követelésekkel elnyerni."

Maradék négy nyelvet későbbiekben egyenként kifejtjük.

Szeretettel,

William

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése